DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

Vážení návštěvníci,

opět jsme rozjeli prezenční výuku. Školení probíhá za dodržování všech hygienických opatření. I když jsme museli omezit kapacitu, množství znalostí, které si z kurzu odnesete, zůstává stejné.
I nadále se do našich kurzů můžete připojit online a absolvovat je vzdáleně z pohodlí svého domova.

Těšíme se na vás.
Tým NICOM

Kouzelná noční fotografie

Láká Vás noční fotografování, ale nevíte, jak na to? Přečtěte si základní tipy pro tvorbu úchvatných nočních snímků v článku Petra Březiny publikovaném na www.milujemefotografii.cz.


Láká Vás noční fotografování, ale nevíte, jak na to? 

Přečtěte si základní tipy pro tvorbu úchvatných nočních snímků v článku Petra Březiny.

 

Noční fotografie má své specifické kouzlo, které je dané především lokálním osvětlením objektů na fotografované scéně. Pohled na osvětlené město, romantické zátiší anebo noční portrét, to jsou velmi atraktivní témata.

Kouzelné noční fotografie


Vznik fotografie je nutně spojen se světlem, ať už se jedná o fotografování digitální, kde světlo dopadá na snímač anebo o fotografii analogovou, kde je obraz vykreslen na světlocitlivé vrstvě filmu. Při fotografování v noci se tedy budeme nutně muset vypořádat s nedostatkem světla, které by scénu na snímači vykreslilo.


Prodlužte čas


Při fotografování v noci je tedy třeba se zaměřit na proměnné, které mají vliv na expozici – čas, clona a citlivost. Obecně je vyšší citlivost problematická, neboť s sebou nese vyšší hladinu šumu, který má negativní vliv na celkovou podobu fotografie. Zvláště u nočních snímků nevypadá šum příliš dobře, proto je dobré držet citlivost v rozmezí ISO 100 až ISO 800. Pro dostatečně prokreslený snímek je tedy třeba pracovat s clonou a expozičním časem, který dostatečně prodloužíte.

Jestliže váš fotoaparát neumožňuje uživatelské nastavení clony a času, zkuste se podívat do nabídky scénických režimů. Obvykle tam najdete několik režimů připravených pro snímání v noci. Nejčastěji jsou označeny jako noční krajina, noční portrét či ohňostroj. Ačkoliv pracuje i v těchto případech fotoaparát automaticky, je jeho nastavení přizpůsobeno světelným podmínkám noční fotografie.

U fotoaparátů, které umožňují pracovat s nastavením clony, můžete ještě ovlivnit celkové vyznění fotografie mírou zaclonění. Jelikož budete fotografovat ze stativu, nemusíte se bát pohybové neostrosti z důvodu prodloužení expozičního času. V okamžiku, kdy použijete vyšší clonové číslo a objektiv dostatečně zacloníte, vykreslí bodové zdroje světla (například pouliční lampy) tvar hvězdy, kde bude počet cípů odpovídat počtu lamel clony. Při malém zaclonění objektivu budou mít bodové zdroje světla kulový tvar.

Při noční fotografii je vhodné pracovat i s odrazem, který dodá snímkům další rozměr

Při noční fotografii je vhodné pracovat i s odrazem, který dodá snímkům další rozměr


Jak nastavit fotoaparát?

  • Clona – větší clona      vytvoří u světel hvězdicový efekt, malá clona naopak kulový tvar
  • Citlivost – volte raději      nižší citlivost z důvodu eliminace šumu na výsledné fotografii
  • Čas – pokud možno delší      v řádech desítek sekund pro dostatečné prokreslení snímku
  • Stabilizace – fotíte-li      z ruky, tak zapnout, při fotografování ze stativu vždy vypínejte


Stativ je nutností

Při nočním fotografování se dostanete k expozičním časům, které budou i delší jak jedna sekunda. V takovém případě je nereálné fotografovat z ruky, bez opory totiž udržíte maximálně čas 1/20 s, a to pouze máte-li trénovanou ruku. Stativ je v tomto případě nezbytným doplňkem fotovýbavy.

Výběr vhodného okamžiku pro fotografování je klíčový

Výběr vhodného okamžiku pro fotografování je klíčový

Obvykle doporučuji jako alternativu stativu použití polštářku naplněného fazolemi, ten splní svůj účel i v tomto případě, jediným omezením je minimální flexibilita při výběru vhodného záběru, neboť jste limitováni dostupnými objekty pro položení polštářku. Zapomeňte rovnou na to, že byste snímali z ruky s digitálem opřeným o zeď či zábradlí. Nikdy se vám nepodaří držet aparát zcela v klidu a mikrotřas, který je pro oko nepozorovatelný, se do snímků promítne pohybovou neostrostí.

Při použití stativu nezapomeňte vypnout stabilizaci obrazu na fotoaparátu, jinak hrozí, že snímky budou neostré. Stabilizaci můžete ponechat zapnutou pouze v případě, že je fotoaparát vybaven režimem stabilizace určeným pro fotografování ze stativu.

Připraveným štěstí přeje

Ačkoliv se celou dobu bavíme o nočních snímcích, nejlepších výsledků dosáhnete, budete-li fotografovat těsně před západem slunce. V okamžiku, kdy zapadá slunce, objeví se těsně nad obzorem pás tmavě červeného až fialového světla, které přechází do modré a postupně černé oblohy. Zachytit takový barevný přechod můžete po velmi krátkou dobu, neboť západ slunce sám o sobě trvá pouze několik minut.

Jakmile slunce zapadne, může oko subjektivně vnímat, že je více světla, než ve skutečnosti, při focení však rázem zjistíte, že je tomu naopak a intenzita osvětlení rychle klesá. Přibližně hodinu po západu slunce nastává ten pravý okamžik pro noční snímky, obloha ještě není zcela černá, ale má nádech modré barvy. Výsledkem budou snímky s krásně probarvenou oblohou a zároveň rozsvícenými světly pouličního osvětlení.

Fotografie pořízená těsně po západu slunce, kdy má nebe temně modrou barvu

Fotografie pořízená těsně po západu slunce, kdy má nebe temně modrou barvu

Obloha je na noční fotografii velmi důležitá, ačkoliv na denních snímcích dotvářejí mraky atmosféru, v případě noční fotografie divák preferuje čistou oblohu bez mraků. Je-li to možné, vyberte si proto pro focení raději počasí bez mraků, kdy je čistá obloha.

Zdroj článku: http://www.milujemefotografii.cz/kouzelne-nocni-fotografie
Autor: Petr Březina  


Všechny další potřebné triky i praxi předvedou naši lektoři Antonín Kapraň a Karel Vlček v dubnových termínech kurzu FOTOGRAFUJEME NOČNÍ MĚSTA. Praktický workshop fotografování noční Prahy je pro Vás připraven na 26. a 27. dubna, v Brně se můžete přihlásit v termínu 19. a 20. dubna.

 

Profil společnosti

NICOM byl založen již v roce 1992. Díky více než 140 000 odškolených klientů patří k největším poskytovatelům počítačových i fotografických kurzů pro jednotlivce a firmy v celé ČR.

Chtějte o nás vědět více ...

zobrazit více informací

Základní organizační informace

Máte nejasnosti ohledně objednávky nebo realizace školení? Chcete znát odpovědi na nejčastěji kladené dotazy klientů školicího střediska NICOM? 

Přečtěte si základní informace ...

zobrazit více informací

Možnosti financování kurzů

Hledáte akreditované kurzy DVPP pro pedagogické pracovníky?  Jak mít hrazeno školení pro firmy až z 85 % díky výzvě POVEZ II? Víte, že vám rekvalifikaci  nebo kterýkoliv jiný kurz může hradit úřad práce? 

Podívejte se na možnosti platby za školení ...

zobrazit více informací

Kontaktujte nás

Fakturační adresa:
Smetanova 3
602 00 Brno
IČ: 26226375
DIČ: CZ26226375
Adresa pobočky:
Zenklova 32/28
180 00 Praha 8
Tel: +420 222 231 100
 
Získávejte novinky a akční nabídky Zásady zpracování osobních údajů