DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

Vážení návštěvníci,

opět jsme rozjeli prezenční výuku. Školení probíhá za dodržování všech hygienických opatření. I když jsme museli omezit kapacitu, množství znalostí, které si z kurzu odnesete, zůstává stejné.
I nadále se do našich kurzů můžete připojit online a absolvovat je vzdáleně z pohodlí svého domova.

Těšíme se na vás.
Tým NICOM

Pravidla fotografování portrétu v přirozeném prostředí - 2. díl

Tématikou portrétní fotografie se zabývá řada knih, pouček a odkazů na internetu. Samotná nauka všech možností, které se dají využít při zhotovení portrétu by zabrala řadu hodin.  V tomto článku se pokusím alespoň v jednoduchosti popsat pár základních rad, na co si dát při fotografování portrétních fotografií pozor a jak fotím já.

Zásady správné přípravy na fotografování portrétní fotografie v přirozeném prostředí jste se dočetli v minulém díle. Nyní bych se chtěl zaměřit na samotné focení a jeho pravidla.

Portrétní fotografie v přirozeném prostředí

A jdeme na to...

Pravidlo č.1

...já osobně mám na svém fotoaparátu nastavený manuální režim, nebo prioritu clony, kterou chci mít pod kontrolou. ISO 200 (může být vyšší, ale nechci, aby mi to moc šumělo), měření expozice celoplošné se zdůrazněným středem. Ostřím většinou jednobodově na střed.

Pravidlo č. 2

Ostříme na zuby, nebo na panenky očí. Pokud fotíte 2 a více osob, ostříme takto na tu z nich, která je blíž. Pokud s výsledkem nejsme spokojeni musíme obě osoby umístit vedle sebe do jedné zaostřovací roviny.

Pravidlo č. 3

Fotografujte v úrovni očí. Někdy je nutné stoupnout si na stoličku, jindy naopak pokleknout. Pouze děti někdy fotím z nadhledu. Jedná se o naše přirozené vnímání a nějak mi to u dětí nevadí.

Pravidlo č. 4

Nemusíte nutně fotit vždy jen obličej. Pokud máte "slušný" teleobjektiv, využijte jeho schopnosti přiblížit obraz a zkuste nafotit pár detailů (ruce, propletené vlasy, rty atd.)

Pravidlo č. 5

Tvorba fotografie je o komunikaci. Pokud nebudete mluvit vůbec, nebo málo, portrétovaná osoba vlastně neví, jak se má tvářit a kdy se tak má tvářit. Vždy jsem rád, když mohu před samotným focením probrat v klidu, co se ode mne očekává a jaké máme možnosti. Vyhnete se tak případnému zklamání.

Pravidlo č. 6

Naučte se zpracovávat své fotografie a hlavně správně "řezat". Chirurgové řežou v kloubech, fotografové nikoli. 

 

Napadá mne ještě spousta věcí, na které bych mohl upozornit, ...tak třeba zase příště ;)

Přeji ideální světlo a čerstvé múzy. 

 

Autor článku:

Jakub Sotolář

Lektor fotografických kurzů

 

Navštivte náš kurz Portrétní fotografie v přirozeném prostředí a vše vás naučíme!

 

Profil společnosti

NICOM byl založen již v roce 1992. Díky více než 140 000 odškolených klientů patří k největším poskytovatelům počítačových i fotografických kurzů pro jednotlivce a firmy v celé ČR.

Chtějte o nás vědět více ...

zobrazit více informací

Základní organizační informace

Máte nejasnosti ohledně objednávky nebo realizace školení? Chcete znát odpovědi na nejčastěji kladené dotazy klientů školicího střediska NICOM? 

Přečtěte si základní informace ...

zobrazit více informací

Možnosti financování kurzů

Hledáte akreditované kurzy DVPP pro pedagogické pracovníky?  Jak mít hrazeno školení pro firmy až z 85 % díky výzvě POVEZ II? Víte, že vám rekvalifikaci  nebo kterýkoliv jiný kurz může hradit úřad práce? 

Podívejte se na možnosti platby za školení ...

zobrazit více informací

Kontaktujte nás

Fakturační adresa:
Smetanova 3
602 00 Brno
IČ: 26226375
DIČ: CZ26226375
Adresa pobočky:
Zenklova 32/28
180 00 Praha 8
Tel: +420 222 231 100
 
Získávejte novinky a akční nabídky Zásady zpracování osobních údajů