Číslo 2017 žije! – pojednání první

Pojednání první: AutoCAD 2017

21. březen 2016 nám přinesl jaro. V tento den však poslal do světa Autodesk svoji vlajkovou loď jménem AutoCAD 2017 s posláním, které má uživatelům pomoci zůstat v čele samotného navrhování. 

Obrázek 01 – AutoCAD 2017Nejnovější verze umožňuje pracovat rychleji a chytřeji, tak jak veškeré verze předchozí, při uvedení na trh. Nyní však přidává tuto hodnotu napříč připojenými počítači a mobilními řešeními, která umožní snadno spolupracovat s kolegy, vytvářet personalizované návrhy na základě získaných zkušeností, a to za neustále aktualizované aplikace.

My, Autodesk autorizované školicí středisko, NICOM, a. s., vám nyní přinášíme přehled toho nejzajímavějšího. Kdo pravidelně sleduje naše oznámení novinek, možná bude zklamán, že jich je například oproti loňsku méně, ale věřte, že  naprosto všechny zvýší uživatelovu efektivitu a komfort při využívání funkcí AutoCADu 2017.

 

Import PDF

Toto téma snad bylo nejaktuálnější uživatelskou výzvou uživatelů směrem k vývojářům a ti ji splnili. Nemám namysli dávno zaběhnutý model připojení PDF souboru jako externí reference, ale skutečný import obsahu PDF a získání vektorové podoby bez dalších přídavných nástrojů. Nyní můžete ze souboru PDF importovat geometrii, text typu TrueType ™ a rastrové obrázky. Nebo můžete využít podložení PDF coby xrefu do aktuálního výkresu jako objekty AutoCADu! Žádné neohrabané řešení, ale skvělý nástroj. Bez váhání využijte nový příkaz PDFIMPORT a zvolte požadované vstupy.

 

Obrázek 02 – PDF Import dialog                         Obrázek 03 – objekty AutoCADu po importu ze souboru PDF

 

Počítačová aplikace Autodesk

Jak jistě víte, již není takřka možné zakoupit trvalou licenci Autodesk produktů. O to více asi budeme očekávat jejich aktualizace, abychom získali co nejvíce z nových funkcí. Počítačová aplikace Autodesk nahrazuje a povyšuje na vyšší úroveň Správce Autodesk aktualizací. Je to, aplikace společník, který poskytuje nejnovější bezpečnostní záplaty a aktualizace pro všechny Windows verze 2015, 2016 a 2017 založených na produktech společnosti Autodesk, aniž by došlo ke ztrátě pracovních postupů.

 

Obrázek 04 – Aktualizační stránka aplikace                         Obrázek 05 - Stránka samotné aplikace

 

Inteligentní osy a středové značky

Vytvoření a editace os či středových značek je rychlejší a mnohem intuitivnější. Při přesunutí přidružených objektů se dle jejich pozice osy a středové značky plně zaktualizují. Můžeme tedy říci, že jsou nyní zcela asociativní. Přístup k příkazům STŘEDZNAČKA a STŘEDOSA je k dispozici na kartě Poznámky, panelu Osy.

Obrázek 06 - Přístup k asociativním osám

 

Nástroj středových os vytvoří středovou geometrii pomocí specifikovaných čar v asociaci s vybranými úsečkami a křivkami. Nástroj Středová značka vytvoří asociativní středovou značku ve středu vybraného kruhu, oblouku, nebo polygonálního oblouk.

 

Obrázek 07 – Středová osa a značka

 

Vzhled os a středových značek je řízen následujícími systémovými proměnnými:

  • CENTEREXE - Ovládá délka přetažení čáry osy a středové značky.
  • CENTERMARKEXE – Určuje, zda je přetažení čar použito pro středové značky.
  • CENTERLTYPE - Určuje typ čáry použité pro osy a středové značky.
  • CENTERLAYER - Určuje hladinu, do které jsou osy a středové značky vytvořeny.
  • CENTERLTSCALE - Nastaví měřítko typu čáry používané u os a středových značek.
  • CENTERCROSSSIZE – Určuje velikost středového kříže u středových značek.
  • CENTERCROSSGAP – Určuje mezeru prodloužení čáry mezi středovým křížem a prodloužením čáry středových značek.

Osy a středové značky můžete upravit pomocí jejich multifunkčních uzlů a jejich nabídky nebo v paletě Vlastnosti.

 

Obrázek 08 – editace středových os a značek

 

Tak toto je první ochutnávka novinek AutoCADu 2017. Na další se můžete těšit v následujícím článku nebo již teď hledejte informace na stránkách autorizovaného školicího střediska NICOM, a.s. A jak bývá pravidlem, po AutoCADu přicházejí další produkty, takže v nejbližší době očekávejte novinky z dílny Autodesk Inventor 2017 či Autodesk 3ds Max 2017.

Michal Spielmann

Autodesk Approved Instructor
Autodesk AutoCAD Professional
Autodesk Inventor Professional

 

Podívejte se na druhou část článku