DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

Vážení návštěvníci,

opět jsme rozjeli prezenční výuku. Školení probíhá za dodržování všech hygienických opatření. I když jsme museli omezit kapacitu, množství znalostí, které si z kurzu odnesete, zůstává stejné.
I nadále se do našich kurzů můžete připojit online a absolvovat je vzdáleně z pohodlí svého domova.

Těšíme se na vás.
Tým NICOM

Základní měření expozice

K čemu tento nenápadný parametr slouží?

Na kurzech fotografování vždy nejprve účastníky seznamujeme s jejich fotoaparáty a ujasňujeme si, co vlastně který symbol a název u různých značek a druhů fotoaparátů znamená. Většina výrobců fotoaparátů používá pro označování jejich funkcí odlišné názvy a symboly a je tedy nezbytné znát konkrétně ten svůj.

V tomto článku se zaměříme na tři klasické varianty měření expozice, které se můžou lišit v názvu, ale jejich funkce je totožná. Umožňují změřit světlo scény pomocí 18% neutrální šedé barvy.

 

Abychom pochopili, k čemu měření expozice slouží, musíme se nejdříve podívat na fungování fotoaparátu. V každém přístroji je část, která slouží na měření světla na scéně. Po změření můžeme scénu snáze odhadnout a lépe vyfotografovat.

Díky změření světla nám u Prioritních (poloautomatických) režimů (A-Av, S-Tv) foťák dopočítá druhý parametr (popř. Auto iso) a u manuálního režimu (M) nám ukáže na tzv. Expozimetru, jak bychom měli nastavit fotoaparát, aby fotografie byla exponována správně. 

Pokud se tedy bavíme o 3 základních nastaveních měření expozice, budou to:

  1. Celoplošné měření expozice
  2. Měření expozice se zdůrazněným středem
  3. Bodové měření expozice

Jak má tedy uživatel správně zvolit jednu ze 3 variant měření expozice?

Celoplošné měření expozice nám změří světlo z celé scény. Pro fotoaparát je tedy směrodatné světlo v každé časti snímku. Toto měření bývá nejmodernější typ, ale dá se říci, že i nejchytřejší. Pracuje totiž s celou plochou a snaží se docílit ideálního nastavení pro celou fotografii od kraje do kraje. Toto nastavení je vhodné pro většinu scén jako jsou: krajina, reportážní fotografie, sport atd.

Měření expozice se zdůrazněným středem funguje podobně, jako první varianta. Měří světlo z celé scény, ovšem s tím rozdílem, že dává přednost středu. Toto měření se vysloveně hodí na portrétní fotografii, detail, makro atd.

Bodové měření expozice je oproti předešlým dvěma variantám rozdílné v tom, že absolutně nebere v potaz, jaké je světlo na celé scéně. Čistě se zaměřuje na jeden bod (např. 3mm), z kterého počítá světlo. Toto nastavení se hodí na fotografování v protisvětle a tam, kde je velký kontrast mezi světlem a tmou.

 

TIP:

Snažíte se vyfotit měsíc v úplňku a stále ho máte jako přepálenou tečku? Nastavte si na fotoaparátu bodové měření expozice.

Zkuste si se svým fotoaparátem vyfotit různé situace ve 3 variantách měření expozice.

 

Autor článku:

David Špingl

DSPHY

Lektor fotografických kurzů

 

Naučíme vás fotit!

 

Profil společnosti

NICOM byl založen již v roce 1992. Díky více než 140 000 odškolených klientů patří k největším poskytovatelům počítačových i fotografických kurzů pro jednotlivce a firmy v celé ČR.

Chtějte o nás vědět více ...

zobrazit více informací

Základní organizační informace

Máte nejasnosti ohledně objednávky nebo realizace školení? Chcete znát odpovědi na nejčastěji kladené dotazy klientů školicího střediska NICOM? 

Přečtěte si základní informace ...

zobrazit více informací

Možnosti financování kurzů

Víte, že vám rekvalifikaci  nebo kterýkoliv jiný kurz může hradit úřad práce? 

Podívejte se na možnosti platby za školení ...

zobrazit více informací

Kontaktujte nás

Fakturační adresa:
Smetanova 3
602 00 Brno
IČ: 26226375
DIČ: CZ26226375
Adresa pobočky:
Zenklova 32/28
180 00 Praha 8
Tel: +420 222 231 100
 
Získávejte novinky a akční nabídky Zásady zpracování osobních údajů