DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

Vážení návštěvníci,

chceme chránit vaše zdraví a respektujeme tak rozhodnutí Vlády ČR. Z těchto důvodů rušíme kurzy konané prezenční formou v termínu do 30. 4. 2020. Účastníky postupně informujeme a domlouváme náhradní řešení.

Rezervace pozdějších termínů jsou v provozu.

Vyzkoušejte naše nejžádanější interaktivní on-line kurzy.

Celý náš tým je vám nadále k dispozici pro vaše dotazy.

Děkujeme.

Autodesk Inventor – použití aplikace iLogic k oříznutí názvu souboru

Opět vám přináším tip, který vyplynul tentokrát z posledního workshopu zaměřeného na iLogic v aplikaci Autodesk Inventor. Zákazník používá dlouhé názvy souborů, které se skládají z čísla dílu a některých dalších informací, a potřeboval tyto informace extrahovat z názvu souboru, aby se automaticky naplnili vlastnosti iProperties. Po příklad uvažujme název souboru tvořeného číslem dílu a číslem revize, například: 48-1970 Rev 4.ipt

Princip a trocha Visual Basicu

Jak mnozí víte, aplikace iLogic pracuje na základě VBA (Visual Basic for Aplication) a je navržena tak, aby uživatelé aplikace Autodesk Inventor nemuseli znát programové kroky ve Visual Basicu (dále jen VB).

Kombinace čísla dílu a čísla revize v názvu souboru může být běžnou konvencí, kterou i vy používáte každý den v kanceláři. Umožňuje nám to tedy udržovat organizovaný systém souborů. Dle mého názoru, pokud použijeme číslo revize v názvu souboru, předejdeme tak odhadům či nutným kontrolám úrovně revizí jednotlivých komponent v sestavách.

Textové řetězce VB

K získání informace z názvu souboru do čísla součásti v iVlastnostech je automatické, žádný problém (viz následující obrázek). Požadavkem však je, mít číslo součásti a číslo revize samostatně. Můžeme použít jednoduché pravidlo iLogic pro extrahování informací z názvů souborů a zapsat následně číslo součásti a číslo revize do dialogu iVlastností. Trik spočívá v manipulaci s textovými řetězci VB, abychom se zbavili „nepotřebných“ informací.

Tady už je potřeba trochu VB znát a nebo googlit 😊

 

Funkce

Pro název součásti použijeme:

  • funkci VB Left, jejíž syntaxe je Left(řetězec, délka)
  • funkci iLogic FileName
  • možnost False – vrátí název souboru bez koncovky (.ipt)

Celá syntaxe pak je:

 

iProperties.Value("Project", "Part Number") = (Left(ThisDoc.FileName(False), 7))

 

Levá část rovnice je brána v dialogu pro úpravu pravidla ze systémového fragmentu iVlastnosti -> Číslo součásti. Pravá pak už používá funkci Left, FileName a 7 reprezentuje 7 znaků. Výsledkem pak je 48-1970 v čísle součásti v dialogu iVlastnosti.

Pro získání čísla revize použijeme obdobnou syntaxi, kde funkci Left nahradíme funkcí Right. Její syntaxe je Right(řetězec, délka).

 

iProperties.Value("Project", "Revision Number") = (Right(ThisDoc.FileName(False),1))

 

Levá část rovnice je opět brána ze systémového fragmentu iVlastnosti -> Číslo revize. . Pravá pak už používá funkci Right, FileName a 1 reprezentuje 1 znak. Výsledkem pak je číslo 4 v hodnotě revize v dialogu iVlastnosti.

 

Závěrem

Pokud chcete získat více informací o textových funkcích VB, doporučuji vyhledat na webu společnosti Microsoft dokumentaci k Visual Studiu.

Pokud chcete zefektivnit svoji práci, neváhejte si vybrat z kurzů aplikace Autodesk Inventor v Autodesk autorizovaném středisku NICOM, a.s. pod vedením autorizovaného lektora. Uvedené tipy řešíme v kurzu pro iLogic.

Autorizované školicí středisko NICOM provádí školení na pevných učebnách v Brně, Ostravě a Praze, nebo na mobilních učebnách po celé republice.

Těším se na Vás na některém z vybraných 3D či CAD kurzů.

Michal Spielmann
Autodesk Certified Instructor
Autodesk AutoCAD Professional
Autodesk Inventor Professional


Více informací a tipů probíráme na kurzu iLogic.

 

Profil společnosti

NICOM byl založen již v roce 1992. Díky více než 140 000 odškolených klientů patří k největším poskytovatelům počítačových i fotografických kurzů pro jednotlivce a firmy v celé ČR.

Chtějte o nás vědět více ...

zobrazit více informací

Základní organizační informace

Máte nejasnosti ohledně objednávky nebo realizace školení? Chcete znát odpovědi na nejčastěji kladené dotazy klientů školicího střediska NICOM? 

Přečtěte si základní informace ...

zobrazit více informací

Možnosti financování kurzů

Hledáte akreditované kurzy DVPP pro pedagogické pracovníky?  Jak mít hrazeno školení pro firmy až z 85 % díky výzvě POVEZ II? Víte, že vám rekvalifikaci může hradit úřad práce? 

Podívejte se na možnosti platby za školení ...

zobrazit více informací

Kontaktujte nás

Fakturační adresa:
Smetanova 3
602 00 Brno
IČ: 26226375
DIČ: CZ26226375
Adresa pobočky:
Zenklova 32/28
180 00 Praha 8
Tel: +420 222 231 100
 
Získávejte novinky a akční nabídky