DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

Vážení návštěvníci,

opět jsme rozjeli prezenční výuku. Školení probíhá za dodržování všech hygienických opatření. I když jsme museli omezit kapacitu, množství znalostí, které si z kurzu odnesete, zůstává stejné.
I nadále se do našich kurzů můžete připojit online a absolvovat je vzdáleně z pohodlí svého domova.

Těšíme se na vás.
Tým NICOM

Autodesk Inventor - tajemství Šablonování

Nejlepší nástroj při práci s více profily

Na posledním školení pro pokročilé modelování měli posluchači problém správně nastavit šablonování profilů. Ve valné většině případů totiž používáme tažení profilů, ať už se jedná o prvky Vysunutí (Extrude), Rotace (Revolve), Šroubovice (Coil), Žebro (Rib) nebo Tažení (Sweep), Šablonování (Loft). Ty ovšem dokáží pracovat pouze s jedním profilem, protože algoritmus tažení je navržený tak, aby přesně udržoval profil podél trajektorie. Pokud potřebujete pracovat s více profily, je nutné použít šablonování (Loft). Pojďme se tedy podívat, jak dosáhnout pomocí šablonování nejlepších výsledků.

Jak dosáhnout lepších výsledků pomocí šablonování

Co vlastně dělá příkaz Šablonování

Připomeňme si, že příkaz Šablonování (Loft) vytvoří tvar, který je hladkým přechodem mezi dvěma nebo více profily. Vzhledem k tomu, že prvek šablonování může "deformovat" povrch, který vytváří, můžeme nastavit hraniční podmínky pro zachování kontinuity zakřivení.

Hraniční podmínky pro zachování kontinuity zakřivení

Jaký je rozdíl mezi trajektorií a osou?

Trajektorie provádí stejnou práci jako profil. Tvar, který vytváříme, je "vytahován" směrem k vodicím trajektoriím. Pro vytvoření tvaru můžeme mít tolik trajektorií, kolik potřebujeme.

Osa se chová velmi podobně jako trajektorie Tažení (Sweep). Správce tvarů aplikace Autodesk Inventor (ASM) vytvoří mezilehlé profily, které budou kolmé na středovou osu. Profily budou následovat cestu, namísto toho, aby byla "vytažena" směrem k ní.

Vodící trajektorie

Kdy použít osu namísto trajektorie?

Šablonování s osou a s dvojicí profilů vám poskytne přirozeně hladký přechod. Pokud se snažíte dostat to, co potřebujete od vodící trajektorie, zkuste trajektorie místo středové osy.

Přirozeně hladký přechod

Kdy NELZE použít Šablonování?

Prvky Šablonování mohou být vytvořeny z náčrtů, ploch a bodů jako vstupy, ale jsou omezeny na minimálně dva profily.

Poznámka:

Pro dotvarování vstupů se nebojte využít karty Podmínky dialogu Šablonování. Implicitně je nastavena Volná podmínka, ale můžete využít i podmínku směru pro definici úhlu a váhy.

Dotvarování vstupů pomocí karty Podmínky

Pokud chcete zefektivnit svoji práci, neváhejte si vybrat z kurzů aplikace Autodesk Inventor v Autodesk autorizovaném středisku NICOM, a.s. pod vedením autorizovaného lektora. Uvedené tipy řešíme v kurzu pokročilého modelování pro středně pokročilé uživatele. Dozvíte se také, jak použít kartu Přechod dialogu Šablonování.

Autorizované školicí středisko NICOM provádí školení na pevných učebnách v Brně, Ostravě a Praze, nebo na mobilních učebnách po celé republice.

Těším se na Vás na některém z vybraných 3D či CAD kurzů.

 

Michal Spielmann

Autodesk Certified Instructor

Autodesk AutoCAD Professional

Autodesk Inventor Professional

 

 

 

Nepřehlédněte kurzy Autodesk Inventor

 

Profil společnosti

NICOM byl založen již v roce 1992. Díky více než 140 000 odškolených klientů patří k největším poskytovatelům počítačových i fotografických kurzů pro jednotlivce a firmy v celé ČR.

Chtějte o nás vědět více ...

zobrazit více informací

Základní organizační informace

Máte nejasnosti ohledně objednávky nebo realizace školení? Chcete znát odpovědi na nejčastěji kladené dotazy klientů školicího střediska NICOM? 

Přečtěte si základní informace ...

zobrazit více informací

Možnosti financování kurzů

Hledáte akreditované kurzy DVPP pro pedagogické pracovníky?  Jak mít hrazeno školení pro firmy až z 85 % díky výzvě POVEZ II? Víte, že vám rekvalifikaci  nebo kterýkoliv jiný kurz může hradit úřad práce? 

Podívejte se na možnosti platby za školení ...

zobrazit více informací

Kontaktujte nás

Fakturační adresa:
Smetanova 3
602 00 Brno
IČ: 26226375
DIČ: CZ26226375
Adresa pobočky:
Zenklova 32/28
180 00 Praha 8
Tel: +420 222 231 100
 
Získávejte novinky a akční nabídky Zásady zpracování osobních údajů