DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

Vážení návštěvníci,

opět jsme rozjeli prezenční výuku. Školení probíhá za dodržování všech hygienických opatření. I když jsme museli omezit kapacitu, množství znalostí, které si z kurzu odnesete, zůstává stejné.
I nadále se do našich kurzů můžete připojit online a absolvovat je vzdáleně z pohodlí svého domova.

Těšíme se na vás.
Tým NICOM

Certifikovaný lektor Vilém Lipold – Adobe i Corel v cloudu

Adobe Creative Cloud, CorelDRAW

Garant grafických kurzů NICOM ing. Vilém Lipol – Adobe i Corel v cloudu

Když Adobe před rokem oznámilo, že ruší krabicové verze a z Creative Suite se stane Creative Cloud, zavládlo mezi uživateli zděšení. „To bude potřeba stálé připojení k internetu? Co když budu pracovat ve vlaku? A to ty aplikace poběží na serveru nebo u mě v počítači?“ Čas ukázal, že to není až tak špatné řešení; přesto by člověk dnes měl být i u grafických aplikací (Adobe i Corel) v podstatě stále online.

Dva hráči na poli té běžné 2D grafiky: Corel a Adobe. Oba dva využívají cloudových služeb. Ale pěkně popořádku.

Adobe už ve verzích Creative Suite přišlo s registrací produktu na Adobe ID – tedy účtu na Adobe.com. Bez toho jste aplikaci nebyli schopni ani nainstalovat. A v podstatě Corel vyžadoval totéž už i u své verze Graphics Suite X6. Pro instalaci jste si museli na Corel.com vytvořit účet (nebo použít stávající). Dnes je to ale už kapánek jinak.

U Adobe funguje systém předplatného, žádná jiná možnost. Máte na výběr (uvádím ceny pro jednotlivce, u firem, studentů, učitelů a škol je to jinak) předplatit si na měsíc jednu aplikaci za 25 € (s ročním závazkem), nebo všechny aplikace za 92 € (pokud se zaváže, že budete platit celý rok, sleze to na 61 €), anebo všechny aplikace rovnou na celý rok za 738 €. Nějak mi ale chybí řešení, kdy potřebuju Illustrator, Photoshop, InDesign, Flash a Dreamweaver. Pokud půjdu do verze jednotlivých aplikací, zaplatím za rok 1 500 €! Tak v tom případě je už přeci jen lepší pronajmout si všechny aplikace s ročním plánem. Pro fotografy je tu taky řešení: Photoshop a Lightroom za 12 € měsíčně (opět s ročním závazkem).

Nicméně je důležité říci, že Adobe standardně poskytuje 20GB prostor na svých serverech pro vaše data. Své projekty můžete sdílet i s pomocí služby Behance. A pomocí cloudu můžete synchronizovat svá přednastavení mezi různými počítači (např. na stolním počítači a na notebooku). To je dozajista příjemné!

Mimochodem, před několika dny představilo Adobe verze pro rok 2014, kde můžete například v Photoshopu použít vylepšený 3D tisk, automatická vodítka, kompozici vrstev, nebo nově pracovat s písmy Typekit, vyhledávat písma či povolit experimentální funkce. V InDesignu byly zase vylepšeny funkce pro tabulky, publikování do formátu EPUB, tvorby QR kódu nebo tiskárny pro tisk do PDF. V Illustratoru byly přidány aktivní rohy u obdélníků (takže je můžete jednoduše zakulatit), upravena práce s perem a kotevními body a začalo být podporováno používání GPU při vykreslování. Ve Flashi můžete například používat proměnlivou šířku tahů, jednotlivé snímky exportovat do SVG, publikovat do WebGL (bez nutnosti přehrávače Flash) a byla vylepšena podpora HTML5.

CorelDRAW Graphics Suite si stále můžete koupit jako krabici za 725 €. Jednou zaplatíte a máte ji nastálo. Ale balík si můžete i pronajmout obdobně jako u Adobe: měsíční předplatné je za 30 € a roční za 239 €.

Corel ale využívá tzv. prémiového členství: pro instalaci potřebujete účet na Corel.com, který v sobě skýtá jen standardní členství. Pokud se ale přihlásíte k prémiovému členství, získáte přístup k prémiovému obsahu (výplně, obrázky, písma, šablony), prémiovým funkcím a novým hlavním verzím produktů.

Corel nemá cloudovou službu přesně jako Adobe. V současné verzi X7 je však cloud používán pro sdílení a získání dalšího obsahu. Například vektorové, bitmapové a přechodové výplně se stáhnou z cloudu, kam je nahráli jak sami uživatelé, tak i společnost Corel. Synchronizace nastavení zde není, ale můžete synchronizovat vaše díla přes OneDrive od Microsoftu.

Spolupráci a sdílení svých děl Corel má rovněž – ale ne tak jako Adobe; myšlenkou ConceptShare, jak se online služba jmenuje, je sdílení nápadů a idejí a spolupráce na projektu. Sem se však odesílají pouze náhledy ve formě obrázku, nikoliv celá díla. ConceptShare je ale placená aplikace, kde cena začíná na 25 $ za uživatele a měsíc.

Pokud to nevíte, i Corel vydal novou verzi svého balíku. Začátkem června letošního roku byla představena verze X7, o níž jsem psal v jednom z minulých vydání.

Připomeňme ještě, že obě společnosti vydaly aplikace pro smartphony a tablety, které svůj obsah sdílí právě přes cloud.

Jak je vidět, bez cloudového řešení si už kvalitní práci ani v jednom z produktů nelze představit a pokud jsme offline, musíme se spokojit s menším komfortem. Vypadá to, že s internetem budeme čím dál tím víc svázání i při takové práci, jako je obyčejná 2D grafika.

Ing. Vilém Lipold je lektor školicího střediska NICOM, Corel Approved Specialist a Adobe Certified Expert a Adobe Certified Instructor

Projděte si naši nabídku kurzů grafických programů.

Profil společnosti

NICOM byl založen již v roce 1992. Díky více než 140 000 odškolených klientů patří k největším poskytovatelům počítačových i fotografických kurzů pro jednotlivce a firmy v celé ČR.

Chtějte o nás vědět více ...

zobrazit více informací

Základní organizační informace

Máte nejasnosti ohledně objednávky nebo realizace školení? Chcete znát odpovědi na nejčastěji kladené dotazy klientů školicího střediska NICOM? 

Přečtěte si základní informace ...

zobrazit více informací

Možnosti financování kurzů

Hledáte akreditované kurzy DVPP pro pedagogické pracovníky?  Jak mít hrazeno školení pro firmy až z 85 % díky výzvě POVEZ II? Víte, že vám rekvalifikaci  nebo kterýkoliv jiný kurz může hradit úřad práce? 

Podívejte se na možnosti platby za školení ...

zobrazit více informací

Kontaktujte nás

Fakturační adresa:
Smetanova 3
602 00 Brno
IČ: 26226375
DIČ: CZ26226375
Adresa pobočky:
Zenklova 32/28
180 00 Praha 8
Tel: +420 222 231 100
 
Získávejte novinky a akční nabídky Zásady zpracování osobních údajů