DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

Vážení návštěvníci,

opět jsme rozjeli prezenční výuku. Školení probíhá za dodržování všech hygienických opatření. I když jsme museli omezit kapacitu, množství znalostí, které si z kurzu odnesete, zůstává stejné.
I nadále se do našich kurzů můžete připojit online a absolvovat je vzdáleně z pohodlí svého domova.

Těšíme se na vás.
Tým NICOM

Efektivní čištění výkresu aplikace AutoCAD

Optimalizace výkresů jejich vyčištěním v AutoCADu.

Na jednom z posledních školení pro firmu pracující s velkým objemem dat jsme řešili, jak tyto výkresy optimalizovat.  Optimalizované výkresy s minimálním množstvím nepotřebných dat umožňují rychlejšímu zpracování. Doba načítání výkresu je výrazně lepší a šance na porušení výkresu se také značně snižují. Pojďme se podívat na přehled příkazů, které povedou k požadované optimalizaci.


Efektivní vyčištění výsledků

Čisti

Začněme nejpoužívanějším příkazem ČISTI (PURGE). Tento příkaz by měl znát každý uživatel, nebo vám ho jistě někdo z kolegů již poradil. Příkaz odebere veškeré nepoužívané pojmenované objekty, jako jsou bloky, hladiny, styly, typy čar…. Příkaz Čisti vložte z příkazové řádky nebo přes tlačítko aplikace A → Kreslící pomůcky → Čistit.

Vložení příkazu Čisti z příkazové řádky nebo přes tlačítko aplikace

V zobrazením dialogu Čistit použijte tlačítko Čistit vše. Je možné, že čištění bude potřeba provést několikrát po sobě pro odstranění opakovaných objektů z výkresu. Pro vyčištění vnořených bloků aktivujte položku Vyčistit vnořené položky.

Aktivace položky Vyčistit vnořené položky

Pro odebrání objektů s nulovou délkou nebo prázdných textových objektů aktivujte položku Vyčistit geometrii s nulovou délkou a prázdné textové položky.

Aktivace položky Vyčistit geometrii s nulovou délkou a prázdné textové položky

Pro rychlejší vyčištění výkresu zrušte políčko Potvrdit každou čištěnou položku.

 

Odstranění duplicitních čar

Další přebytečná data mohou tvořit duplicitní objekty, které se překrývají, tudíž pouhým okem jsou nezaznamenatelné. Po vyčištění výkresu použijte příkaz ODSTRAŇPŘESAHY (OVERKILL). Příkaz naleznete v panelu Modifikace, nebo ho zadejte z příkazové řádky. Na výzvu Vyberte objekty zadejte v jako vše (a jako all) a potvrďte 2x klávesou Enter.

Odstranění duplicitních objektů

Tento příkaz pomocí přepsání všech překrývajících se nebo duplicitních objektů (entit) modelu je může odstranit a sloučit v jeden jedinečný. V dialogu Vymazat duplicitní objekty si nastavte potřebnou toleranci překrývajících se objektů. Pokud nějaké vlastnosti při porovnávání chcete ignorovat, aktivujte je v části Ignorovat vlastnost objektu. V části Možnosti pak nastavte potřebnou optimalizaci a možnosti kombinace. Doporučuji ponechat zachování asociativních objektů (šrafy, kóty,…). Po ukončení dialogu tlačítkem OK provede AutoCAD potřebnou optimalizaci a v příkazovém řádku zahlásí počet odstraněných duplicitních objektů.

 

Odstranění chyb

Pokud výkres obsahuje chyby, může také docházet k „nafouknutí“ výkresu. Použijte příkaz DIAGN (AUDIT). Příkaz zadejte z příkazové řádky nebo ho naleznete v nabídce tlačítka aplikace A → Kreslící pomůcky → Diagnostika. Po spuštění příkazu odpovězte na výzvu Opravit nalezené chyby?  Zadejte A pro Ano (Y pro Yes).

Pokud je výkres poškozený, použijte příkaz RESTAURUJ (RECOVER). Příkaz zadejte do příkazové řádky nebo z nabídky tlačítka aplikace A → Kreslící pomůcky → Obnovení. Vyberte požadovaný výkres.

 

Vyčištění DGN

Někdy se velikost souboru výkresu ve formátu dwg stává příliš „nafouknutým“ a nejsou v něm zdánlivě žádná data. Tato chyba také vede k dalším problémům, jako je „sekání“ kurzoru při výběru poznámek, jako je text a kóty, kopírování a vložení přes schránku nefunguje a nebo otevírání souboru trvá příliš dlouhou. Tento problém začíná ve výkresu kvůli nesprávnému importu dat z DGN souborů, což vede k obrovské databázi výkresů.

Toto čištění obsahuje první uvedený příkaz ČISTI (PURGE), aktivujte položku dialogu Automaticky čistit osamocená data.

Aktivace položky dialogu Automaticky čistit osamocená data

Pokud chcete zefektivnit svoji práci, neváhejte si vybrat z kurzů v AutoCAD autorizovaném středisku NICOM, a.s.

Autorizované školicí středisko NICOM provádí školení na pevných učebnách v Brně, Ostravě a Praze, nebo na mobilních učebnách po celé republice.

Těším se na Vás na některém z vybraných 3D či CAD kurzů.

 

Michal Spielmann

Autodesk Certified Instructor

Autodesk AutoCAD Professional

Autodesk Inventor Professional

Profil společnosti

NICOM byl založen již v roce 1992. Díky více než 140 000 odškolených klientů patří k největším poskytovatelům počítačových i fotografických kurzů pro jednotlivce a firmy v celé ČR.

Chtějte o nás vědět více ...

zobrazit více informací

Základní organizační informace

Máte nejasnosti ohledně objednávky nebo realizace školení? Chcete znát odpovědi na nejčastěji kladené dotazy klientů školicího střediska NICOM? 

Přečtěte si základní informace ...

zobrazit více informací

Možnosti financování kurzů

Hledáte akreditované kurzy DVPP pro pedagogické pracovníky?  Jak mít hrazeno školení pro firmy až z 85 % díky výzvě POVEZ II? Víte, že vám rekvalifikaci  nebo kterýkoliv jiný kurz může hradit úřad práce? 

Podívejte se na možnosti platby za školení ...

zobrazit více informací

Kontaktujte nás

Fakturační adresa:
Smetanova 3
602 00 Brno
IČ: 26226375
DIČ: CZ26226375
Adresa pobočky:
Zenklova 32/28
180 00 Praha 8
Tel: +420 222 231 100
 
Získávejte novinky a akční nabídky Zásady zpracování osobních údajů