HDR – kurz speciálních technik na rozšíření dynamického rozsahu digitální fotografie

Digitální fotografie je báječná věc, ale kromě známých a zřejmých výhod proti klasické foto na filmový materiál, má také svoje nevýhody.

Jednou z nejméně příjemných vlastností všech digitálních CCD (či nyní spíše již častěji C-MOS snímačů) je omezený dynamický rozsah zaznamenaných úrovní jasu, a to zvláště v oblasti světel. V praxi se tento nedostatek projevuje známými a nepěkně vypadajícími přepaly tj.místy bez jakékoli kresby ve výsledné fotografii. Nejhorší je situace u malých kompaktních aparátů s malým snímačem. Zrcadlovky s většími snímači nyní i ve velikosti kinofilmu 24x36mm (tzv. fullframe snímače), jsou již na tom podstatně lépe, ale filmovým materiálům se nemohou rovnat v oblasti světel ani náhodou.

Nejen z toho důvodu vzniklo několik způsobů jak tento nedostatek vyřešit.

Tyto techniky jsou známé pod zkratkou HDR (High Dynamic Range). Princip je vlastně zcela jednoduchý - sloučení více fotografií (většinou stačí 2-3 foto) s různou expozicí do jedné výsledné fotografie. Zaznamenaný rozsah jasů tak vlastně není nijak omezen a lehce tak překoná dynamiku osmiclonových čísel i nejlepšího fullframe snímače. Z toho ovšem hned vyplývá několik základních omezení.

  • 1. Prakticky není možno fotit akční foto a pohyblivé objekty.
  • 2. Je nutno fotit z pevného stativu, aby snímky šly přesně spasovat na sebe.
  • 3. Výsledná ostrost složené fotografie je vždy nižší než u zdrojových foto.
  • 4. Vítr a vůbec všechno, co se hýbe, je největší nepřítel HDR.

Toto a mnohem více se dozvíte na kurzu HDR technika – kurz speciálních technik na rozšíření dynamického rozsahu digitální fotografie.

Vypsaný termín

městocenatermínobjednat
Brno 2325 Kč 5. 10. 2012 objednat

Ceny jsou uvedeny bez 20% DPH.

Společně s lektorem - fotografem Jaroslavem Horákem se na Vás těšíme!

Profil společnosti

NICOM byl založen již v roce 1992. Díky více než 140 000 odškolených klientů patří k největším poskytovatelům počítačových i fotografických kurzů pro jednotlivce a firmy v celé ČR.

Chtějte o nás vědět více ...

zobrazit více informací

Základní organizační informace

Máte nejasnosti ohledně objednávky nebo realizace školení? Chcete znát odpovědi na nejčastěji kladené dotazy klientů školicího střediska NICOM? 

Přečtěte si základní informace ...

zobrazit více informací

Možnosti financování kurzů

Hledáte akreditované kurzy DVPP pro pedagogické pracovníky?  Jak mít hrazeno školení pro firmy až z 85 % díky výzvě POVEZ II? Víte, že vám rekvalifikaci může hradit úřad práce? 

Podívejte se na možnosti platby za školení ...

zobrazit více informací

Kontaktujte nás

Fakturační adresa:
Smetanova 3
602 00 Brno
IČ: 26226375
DIČ: CZ26226375
Adresa pobočky:
Zenklova 32/28
180 00 Praha 8
Tel: +420 222 231 100
 
Získávejte novinky a akční nabídky