DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

Vážení návštěvníci,

opět jsme rozjeli prezenční výuku. Školení probíhá za dodržování všech hygienických opatření. I když jsme museli omezit kapacitu, množství znalostí, které si z kurzu odnesete, zůstává stejné.
I nadále se do našich kurzů můžete připojit online a absolvovat je vzdáleně z pohodlí svého domova.

Těšíme se na vás.
Tým NICOM

Nová úroveň zabezpečení ve Windows 10

Hackeři a počítačoví piráti jsou stále více a více vynalézavější. Ani kvalitní antivirus, firewall a pravidelné aktualizace operační systém dostatečně neochrání. Tyto prvky jsou aktivní teprve po nabootování operačního systému. 

S novými Windows přichází i nová úroveň zabezpečení – jak chránit počítač tam, kde antiviry a firewall nedosáhnou?

Zákeřné havěti, kterými jsou například rootkity, umožní útočníkovi ovládat počítač ještě před tím, než samotný operační systém nabootuje. Jak tedy zabránit tomu, aby se tyto zbraně útočníků dostaly k moci? Je nutno provést ochranu samotného bootování. Pojďme si o tom povědět více.

Microsoft proti zmíněné možnosti útoku vystavil tvrdá opatření. Každé nové zařízení, které má nainstalovaný nejnovější systém od Microsoftu, musí již od července povinně obsahovat TPM čip a tzv. Secure Boot.

Secure Boot souvisí s rozhraním UEFI (rozhraní, které v současné době nahrazuje BIOS – jedná se o bezpečnější řešení). Obrovskou výhodou UEFI je, že jeho firmware se nedá přepsat a tím zamaskovat některý rootkit.  Jeho funkcí je, že povolí spuštění pouze důvěryhodného a digitálně podepsaného zavaděče operačního systému. (bootloaderu)

Secure Boot kromě kontroly zavaděče nezapomíná ani na kontrolu jednotlivých modulů (komponenty firmwaru, kernel, systémový ovladač apod.) Co se stane, pokud je některá komponenta zmanipulována nebo má chybný podpis? Zablokuje se start příslušných komponent. Původ veškerých komponent se ověřuje pomocí vlastní šifrované databanky.

V této fázi klasický Secure Boot končí. Doposud jsme ještě nepotřebovali vůbec další část povinné bezpečnostní výbavy nových zařízení – TPM čip. Windows 10 nabízí za pomoci využití čipu TPM ještě jedno vylepšení, které Microsoft nazývá pojmem Measured boot.

Tento princip rozšiřuje ověřování bezpečnosti na lokální bázi na ověřování vzdálené skrze server. Princip je jednoduchý. Pro každý nahrávaný modul je vypočtena jeho hash hodnota. Veškeré hash hodnoty jsou následně uloženy v TPM čipu. Ještě před rozběhnutím OS jsou veškeré vypočítané hashe prostřednictvím logů odeslány na ověřovací server, který zkontroluje jejich platnost a v případě nesrovnalostí pošle varování. (ve schématu je Measured boot fáze označena růžovou barvou)

Jedná se bezpochyby o velký přínos do firem, zejména pak do takových, které využívají i notebooky a přenosná zařízení. U těchto zařízení hrozí mnohem vyšší riziko nákazy např. kvůli postupnému připojování do různě zabezpečených bezdrátových sítí či používání těchto zařízení pro jakékoliv soukromé účely. Před vpuštěním do firemní sítě tedy je možno zajistit, aby havěť nerozšiřovaly napadená zařízení dále.

 

Skulinka pro hackery? 

Ještě je stále otevřená jedna malá skulinka pro šikovné hackery. Pouhé porovnávání s databází by přece jen nemuselo některou zmanipulovanou komponentu odhalit – počítačoví zločinci jsou vynalézaví a před bezpečnostními experty jsou vždy o krok napřed.

V ideálním případě bychom mohli přizvat na pomoc některý z běžných antivirových programů. Jenže před chvílí jsme zmiňovali, že tyto komponenty se rozběhnou až po nastartování operačního systému. Pro odhalení skrytých hrozeb je to příliš pozdě!

I k tomuto bezpečnostnímu problému se ale Secure boot postavil čelem – jeho řešením je funkce Early-Launch Anti-Malware (ELAM) – antivirový skener, který startuje společně s ostatními komponentami hned po zavaděči. Tato komponenta může spustit klasický bezpečnostní program od kterékoliv firmy (ESET, AVG…) a tím pádem probíhá kontrola nebezpečných virů ještě před nastartováním OS. (viz Schéma)

 

Windows 10 zabezpečení
Schéma: bezpečný start systému Windows 10 bez využití TPM 

 

Na obrázku níže vidíme zeleně jednotlivé komponenty, které jsou porovnávány s databází platných podpisů a následně je z nich vypočítávána hash hodnota, která je poté uložena v TPM čipu a pomocí odeslání logů na vzdálený server v konečné fázi (Measured boot) kontrolována.

Windows 10 zabezpečeníSchéma 2: bezpečný start systému Windows 10 s využitím TPM  a vzdálené kontroly

Poznámka – k samotné implementaci využívající ověření pomocí remote attestatin klienta a serveru budete potřebovat speciální software dostupný např. zde: http://research.microsoft.com/en-us/downloads/74c45746-24ad-4cb7-ba4b-0c6df2f92d5d/

 

 

Jak správně implementovat Windows 10 se dozvíte na Oficiálních kurzech Microsoft (MOC) 

 

 

 

 

Zdroje:

http://blogs.msdn.com/b/olivnie/archive/2013/01/09/windows-8-trusted-boot-secure-boot-measured-boot.aspx

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/hh848050(v=vs.85).aspx

http://www.chip.cz/casopis-chip/earchiv/vydani/rocnik-2013/chip-08-2013/uefi-secure-boot-prilis-bezpecny-start-pc/

http://www.chip.cz/soubory/dokumenty/08-13-112-technicky-lexokon.pdf

http://en.wikipedia.org/wiki/Unified_Extensible_Firmware_Interface#Secure_boot

http://technet.microsoft.com/en-us/library/mt592023(v=vs.85).aspx

CHIP. Windows 10 - Kompletní průvodce. 2015, (Speciál), 36-38.
Profil společnosti

NICOM byl založen již v roce 1992. Díky více než 140 000 odškolených klientů patří k největším poskytovatelům počítačových i fotografických kurzů pro jednotlivce a firmy v celé ČR.

Chtějte o nás vědět více ...

zobrazit více informací

Základní organizační informace

Máte nejasnosti ohledně objednávky nebo realizace školení? Chcete znát odpovědi na nejčastěji kladené dotazy klientů školicího střediska NICOM? 

Přečtěte si základní informace ...

zobrazit více informací

Možnosti financování kurzů

Hledáte akreditované kurzy DVPP pro pedagogické pracovníky?  Jak mít hrazeno školení pro firmy až z 85 % díky výzvě POVEZ II? Víte, že vám rekvalifikaci  nebo kterýkoliv jiný kurz může hradit úřad práce? 

Podívejte se na možnosti platby za školení ...

zobrazit více informací

Kontaktujte nás

Fakturační adresa:
Smetanova 3
602 00 Brno
IČ: 26226375
DIČ: CZ26226375
Adresa pobočky:
Zenklova 32/28
180 00 Praha 8
Tel: +420 222 231 100
 
Získávejte novinky a akční nabídky Zásady zpracování osobních údajů