DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

Vážení návštěvníci,

opět jsme rozjeli prezenční výuku. Školení probíhá za dodržování všech hygienických opatření. I když jsme museli omezit kapacitu, množství znalostí, které si z kurzu odnesete, zůstává stejné.
I nadále se do našich kurzů můžete připojit online a absolvovat je vzdáleně z pohodlí svého domova.

Těšíme se na vás.
Tým NICOM

Novinky v AutoCADu 2015

Novinky AutoCAD 2015 NICOM

Autodesk uvolnil 27. 3. 2014 další produktovou řadu pod číslem 2015. Pojďme se podívat na novinky, které tato verze nabízí.

 

Jedna z prvních věcí, které si všimnete na AutoCADu 2015 je Nová karta souboru (New Tab). Ta se zobrazují jako záložka souboru při startu AutoCADu, když nejsou otevřené žádné výkresy nebo když vytvoříte novou kartu souboru. Osahuje dva posuvné rámce obsahu - Učte se a Vytvořit (Learn a Create). Stránka Vytvořit (Create) se zobrazí jako výchozí a slouží jako odrazový můstek, kde máte přístup k ukázkovým souborům, posledním souborům, šablonám, aktualizacím produktu, a k on-line komunitě. Je rozdělena do tří sloupců: Začínáme (Get Started), Poslední dokumenty (Recent documents) a Spojení (Connect). Stránka Učit se (Learn) poskytuje nástroje pro pomoc s výukou aplikace AutoCAD 2015. Je rozdělena do tří sloupců: Co je nového (What´s New), Videa do začátku (Getting Started videos) a Tipy či Online zdroje.

 

Obrázek 1 – Karta nového souboru

AutoCAD 2015 karta nového souboru

AutoCAD 2015 nabízí moderní tmavé téma uživatelského rozhraní, které obsahuje pás karet, stavový řádek a palety. Nové tmavé téma uživatelského rozhraní v kombinaci s tradičním tmavým modelovým prostorem minimalizuje kontrast mezi prostorem kreslení a okolními nástroji, který pomáhá snižovat namáhání očí.

 

Obrázek 2 – Barevné schéma

Obrázek 2 – Barevné schéma

Systém nápovědy aplikace AutoCAD 2015 obsahuje nový způsob, který vám pomůže najít nástroje v uživatelském rozhraní aplikace AutoCAD přímo z příslušného obsahu nápovědy. V okně Nápověda klepněte na tlačítko příkazu, který chcete použít, nebo na odkaz Najít (Find) vedle něj. Animovaná šipka zobrazí polohu tohoto nástroje přímo v pásu karet aplikace AutoCAD.

 

Obrázek 3 - Nápověda

Obrázek 3 - Nápověda

AutoCAD 2015 poskytuje i lepší vyhlazení čar. Proměnná LINESSMOOTHING umožňuje zapnout anti-aliasing výkresů ve výřezech nakonfigurovaných pro 2D drátového vizuální styl. Když je povolena, 2D objekty, jako jsou čáry, oblouky, kružnice a pomůcky výkresu, jako jsou čáry rastru, se zobrazují hladší, zvláště, když kresleny pod úhlem.

AutoCAD 2015 nabízí vylepšenou vizuální zpětnou vazbu při vytváření a úpravách objektů. Například, během příkazu POSUN se vybrané objekty zobrazí v původní poloze s vybledlým efektem namísto efektu výběru přerušovanou čarou. Komplexní typy čar se zobrazují hned při kreslení, posunu, kopírování nebo otočení, což vám umožní je snadněji umístit. Toto chování můžete ovládat s novou systémovou proměnnou COMPLEXLLTPREVIEW. AutoCAD 2015 zobrazí barvu, typ a tloušťku čáry pro úsečky a křivky, hned při jejich vytváření.

V AutoCADu 2015 můžete kliknout kurzorem do prázdné oblasti výkresu a tažením kolem objektů vytvořit výběr lasem. Pomocí mezerníku přepínáte laso typu Okno, Křížení a Napříč. Pro tradiční výběr obdélníkovým oknem nebo křížením, klikněte a uvolněte tlačítko myši pro zadání protilehlých rohů obdélníka.

 

Obrázek 4 – Výběr lasem

Obrázek 4 – Výběr lasem

Nový ovládací prvek Náhled příkazu na kartě Výběr v dialogu Možnosti umožňuje zobrazit náhled výsledků Ořež, Prodluž, Délka, Přeruš a Kopievlast před skutečným výběrem objektů. Nový ovládací prvek Náhled příkazu ovlivňuje i náhled na zaoblení, zkosení a odsazení (ekvid). Nástroje Ořež a Prodluž v AutoCADu 2015 poskytují náhled výsledků dříve, než potvrdíte výběr. Poté, co vyberete hranice ořezání, stačí najet kurzorem na objekt, který chcete oříznout nebo prodloužit. Zobrazí se náhled výsledného objektu. Když ořezáváte, segment, který bude odstraněn, se slabě zobrazí a znak u kurzoru naznačuje, že bude odstraněn. Příkaz Přeruš zobrazí výsledky operace přerušení před zadáním druhého bodu přerušení.

Kurzor je vylepšen v AutoCADu 2015 tak, aby poskytoval kontextovou zpětnou vazbu. Ta obsahuje znaky, které odráží stav mnoha běžných operací. V nitkovém kříži byly odstraněny z vnitřku výběrové pole, aby bylo lépe vidět, co vybíráte. Při editaci se u nitkového kříže zobrazí znak dané editace.

 

Obrázek 5 – Kurzor se zpětnou vazbou

Obrázek 5 – Kurzor se zpětnou vazbou

Seznamy hladin jsou nyní zobrazeny pomocí přirozeného seznamu řazení. Například, názvy hladin 1, 4, 25, 6, 2 1, 2, 10 jsou uvedeny jako 1, 2, 44, 6, 10, 21, 255, místo 11, 10, 2, 25, 2, 1, 4, 6. Přirozený seznam řazení se vztahuje na všechny seznamy hladin, včetně karty Editor šraf na pásu karet a nástroje Rychlého výběru (jen abych jmenoval alespoň některé). ASCII řazení používané v předchozích verzích můžete obnovit změnou nové systémové proměnné SORTORDER nastavením na hodnotu 0.

 

Obrázek 6 – Seřazení hladin

Obrázek 6 – Seřazení hladin

 

Tak to byla první ochutnávka novinek AutoCADu 2015. Pokud chcete okamžitě zvýšit produktivitu s novou verzí, neváhejte navštívit školení v našem Autodesk Authorized Training Center. Podrobnější informace o rozdílovém kurzu najdete v nabídce autorizovaných kurzů.

Na setkání s vámi se těší

Michal Spielmann

Certifikovaný lektor společnosti Autodesk

Autodesk AutoCAD Certified Professional

Autodesk Inventor Certified Professional

Profil společnosti

NICOM byl založen již v roce 1992. Díky více než 140 000 odškolených klientů patří k největším poskytovatelům počítačových i fotografických kurzů pro jednotlivce a firmy v celé ČR.

Chtějte o nás vědět více ...

zobrazit více informací

Základní organizační informace

Máte nejasnosti ohledně objednávky nebo realizace školení? Chcete znát odpovědi na nejčastěji kladené dotazy klientů školicího střediska NICOM? 

Přečtěte si základní informace ...

zobrazit více informací

Možnosti financování kurzů

Hledáte akreditované kurzy DVPP pro pedagogické pracovníky?  Jak mít hrazeno školení pro firmy až z 85 % díky výzvě POVEZ II? Víte, že vám rekvalifikaci  nebo kterýkoliv jiný kurz může hradit úřad práce? 

Podívejte se na možnosti platby za školení ...

zobrazit více informací

Kontaktujte nás

Fakturační adresa:
Smetanova 3
602 00 Brno
IČ: 26226375
DIČ: CZ26226375
Adresa pobočky:
Zenklova 32/28
180 00 Praha 8
Tel: +420 222 231 100
 
Získávejte novinky a akční nabídky Zásady zpracování osobních údajů