3 pluginy pro SketchUp zdarma, které se vám vyplatí

letní tipy a rady

Léto máme v plném proudu, tak jestli jste příznivci modeláře SketchUp, až se vrátíte od vody, vyzkoušejte následující pluginy pro SketchUp 2017, které jsou zcela zdarma a zefektivní vaše modelování. Je jedno, zda používáte verzi Make nebo Pro, jen pamatujte na skutečnost, že pokud používáte SketchUp pro komerční použití, měli byste bezpodmínečně používat SketchUp Pro. Jestli potřebujete na verzi Pro přejít, neváhejte mě kontaktovat.

Tři výborné bezplatné pluginy pro SketchUp 2017 od Fredo6

RoadCorner

RoundCorner od Fredo6 provádí zaoblení okrajů a rohů 3D tvarů podél 2D profilu ve třech režimech: Kulaté rohy, Ostré rohy a Zkosení. RoundCorner také podporuje konkávní rohy (vždy vykreslené jako okrouhlé) a neortogonální okrajové plochy. Rohy mohou mít 2, 3 nebo více hran. Vyžaduje knihovnu LibFredo6 7.6 nebo vyšší

RoadCorner

 

FredoScale

Pomocí dalšího modulu FredoScale můžete orientovat výběrový box kolem sady objektů a interaktivně aplikovat řadu geometrických transformací, jako je změna měřítka, zužování, roztahování, rovinný střih, zkroucení, ohýbání a otáčení. Rozšířením lze provést některé transformace bez výběrového boxu. Vyžaduje knihovnu LibFredo6 7.4 nebo vyšší. Zde jsou nejpoužívanější:

 • Rovinný střih – jednoduchá deformace, která typicky transformuje obdélník na rovnoběžník. Pracuje i s komponentami nebo se skupinami.

FredoScale

 

Rovinný střih lze také použít ve volném režimu, kdy plochu a úhel specifikujete pomocí úhloměru.

SketchUp 2017

 

 • Protažení - protahování rozšiřuje nebo zužuje výběr v daném směru bez zvětšení celého modelu. Vzdálenost Od-Do lze zadat v režimu Cíl (Target). Po výběru uzlu použijte klávesu TAB.

SketchUp 2017

 

Implicitně je pivot protažení na středové rovině výběru. Pro spoustu situací je to fajn, ale je spoustu případů, kdy můžete pomocí rozdělovače střed posunout. Rozdělovač aktivujte klávesou F4.

SketchUp 2017

 

Protažení pracuje i s komponentami či skupinami.

 • Ohýbání – může ohýbat část nebo celý výběr podél kruhového oblouku.

Joint Push Pull

 

Joint Push Pull

JointPushPull je sada nástrojů vysunutí pracujících na plochách. Oproti běžnému nástroji Push/Pull nabízí mnoho rozšíření:

 • Normal – je podobné jako nativní Push/Pull, ale vytváří multi plochy. Vytvářené plochy nejsou spojené.

 Jednotka–SketchUp–173

 

 • Vector – plochy jsou odsazeny v uživatelském směru, který je graficky vybrán v modelu nebo podél os modelu. Vytvářené plochy jsou spojeny.

vector

 

 • Joint – plochy jsou vysunuty podél normály a jsou spojeny. To je užitečné pro zesílení tvarů.

SketchUp 2017

 

 • Extrude - plochy jsou vysunuty podél středního směru, přičemž plochy jsou spojeny. Tento režim poskytuje více konzistentních výsledků než režim Joint.

Extrude

 

 • Round – kombinuje režimy Normal a Joint v závislosti na úhlu mezi plochami s automatickým zaoblením mezer mezi plochami.

 round

 

 • Follow - plochy jsou odsazeny ve směru daném sousedními hranami. Tento koncept byl představen pluginem Smart Push Pull a4chitect.

Jednotka–SketchUp–173

Věřím, že alespoň jeden plugin bude pro vás užitečný. Pokud vám modelování pomocí modulu dělá potíže, pamatujte, že nejproduktivnější je výuka pod vedením odborného lektora – profesionála. Neváhejte tedy a zvolte si některý z kurzů, nebo si domluvte konzultace v  autorizovaném školicím středisku společnosti NICOM a.s.

Autorizované školicí středisko NICOM provádí školení na pevných učebnách v Brně, Ostravě a Praze, nebo na mobilních učebnách po celé republice.

Těším se na Vás na některém z vybraných kurzů aplikace SketchUp nebo na jakémkoli jiném CAD kurzu.

 

autor: Michal Spielmann

 • Autodesk Approved Instructor
 • Autodesk Inventor Professional

 

Těším se na Vás na některém z vybraných kurzů aplikace AutoCAD nebo na jakémkoli jiném CAD kurzu.

Kurzy CAD a 3D

 

 

 

 

 

Profil společnosti

NICOM byl založen již v roce 1992. Díky více než 140 000 odškolených klientů patří k největším poskytovatelům počítačových i fotografických kurzů pro jednotlivce a firmy v celé ČR.

Chtějte o nás vědět více ...

zobrazit více informací

Základní organizační informace

Máte nejasnosti ohledně objednávky nebo realizace školení? Chcete znát odpovědi na nejčastěji kladené dotazy klientů školicího střediska NICOM? 

Přečtěte si základní informace ...

zobrazit více informací

Možnosti financování kurzů

Hledáte akreditované kurzy DVPP pro pedagogické pracovníky?  Jak mít hrazeno školení pro firmy až z 85 % díky výzvě POVEZ II? Víte, že vám rekvalifikaci může hradit úřad práce? 

Podívejte se na možnosti platby za školení ...

zobrazit více informací

Kontaktujte nás

Fakturační adresa:
Smetanova 3
602 00 Brno
IČ: 26226375
DIČ: CZ26226375
Adresa pobočky:
Zenklova 32/28
180 00 Praha 8
Tel: +420 222 231 100
 
Získávejte novinky a akční nabídky