DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

Vážení návštěvníci,

opět jsme rozjeli prezenční výuku. Školení probíhá za dodržování všech hygienických opatření. I když jsme museli omezit kapacitu, množství znalostí, které si z kurzu odnesete, zůstává stejné.
I nadále se do našich kurzů můžete připojit online a absolvovat je vzdáleně z pohodlí svého domova.

Těšíme se na vás.
Tým NICOM

Superšrafy v aplikaci AutoCAD

Dnešní tip přidávám na žádost některých uživatelů, kteří reagovali na můj článek o vytvoření šrafovacího vlastního vzoru. Prý slyšeli něco o superšrafách, tak jestli bych je nemohl uživatelům také přiblížit. To byla výzva, kterou jsem neodmítnul :).

 

Supethatch

Šrafy pracují obdobným způsobem jako fonty písma, de facto jako vektorové obrázky. Takže jak bylo popsáno v předchozím článku, je potřeba vytvořit soubor se specifickým kódem pro vytvoření šrafovacího vzoru. AutoCAD disponuje také příkazem SUPERHATCH, který spustíte z příkazové řádky

nebo ho najdete na kartě Express Tools.

Ten umožňuje vytvářet šrafovací vzor na základě obrázků, bloků, xrefů, … Pojďme se tedy podívat, na jakém principu tento příkaz funguje. Bohužel nástroje Express Tools nejsou dostupné v aplikaci AutoCAD LT.

 

Šrafovací vzor pomocí bloku

Pomocí standardních nástrojů vytvořte požadovanou geometrii. Následně pomocí příkazu BLOK vytvořte definici bloku. Jako referenční bod jsem v následujícím obrázku určil nejnižší bod geometrie.

 

Spusťte příkaz SUPERHATCH a v zobrazeném dialogu použijte tlačítko Block. V následujícím dialogu SuperHatch – Insert potvrďte tlačítkem OK. Určete bod vložení kliknutím do uzavřené oblasti. Nastavte nebo klávesou Enter přijměte měřítka v osách x, y a úhel natočení a na konec akceptujte umístění bloku opět klávesou Enter. Kolem umístěného bloku se zobrazí fialový rámeček, definující hranici šraf.

 

Na výzvu Specify block [Extents] First corner : použijte možnost Extents a potvrďte klávesou Enter nebo definujte 2 protilehlé rohy nové oblsti šrafování a opět ukončete klávesou Enter. Na výzvu Specify an option [Advanced options] : klikněte do šrafované oblasti a ukončete klávesou Enter.

 

 

Ostatní možnosti

Ostatní možnosti pomocí obrázku, xrefů, překrytí či skupin objektů fungují na podobném principu.

 

K zefektivnění vaší práce povede instruktáž pod odborným vedením specializovaného instruktora. Neváhejte si vybrat z kurzů v AutoCAD či jiných kurzů autorizovaném školicím středisku NICOM, a.s.

Autorizované školicí středisko NICOM provádí školení na pevných učebnách v Brně, Ostravě a Praze, nebo na mobilních učebnách po celé republice.

Budu se těšit na některém z vybraných 3D či CAD kurzů.

Michal Spielmann
Autodesk Certified Instructor
Autodesk AutoCAD Professional
Autodesk Inventor Professional

 

Šrafovací vzory řešíme v kurzu AutoCAD pro pokročilé.


 

 

 

 

Profil společnosti

NICOM byl založen již v roce 1992. Díky více než 140 000 odškolených klientů patří k největším poskytovatelům počítačových i fotografických kurzů pro jednotlivce a firmy v celé ČR.

Chtějte o nás vědět více ...

zobrazit více informací

Základní organizační informace

Máte nejasnosti ohledně objednávky nebo realizace školení? Chcete znát odpovědi na nejčastěji kladené dotazy klientů školicího střediska NICOM? 

Přečtěte si základní informace ...

zobrazit více informací

Možnosti financování kurzů

Hledáte akreditované kurzy DVPP pro pedagogické pracovníky?  Jak mít hrazeno školení pro firmy až z 85 % díky výzvě POVEZ II? Víte, že vám rekvalifikaci  nebo kterýkoliv jiný kurz může hradit úřad práce? 

Podívejte se na možnosti platby za školení ...

zobrazit více informací

Kontaktujte nás

Fakturační adresa:
Smetanova 3
602 00 Brno
IČ: 26226375
DIČ: CZ26226375
Adresa pobočky:
Zenklova 32/28
180 00 Praha 8
Tel: +420 222 231 100
 
Získávejte novinky a akční nabídky Zásady zpracování osobních údajů