DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

Vážení návštěvníci,

opět jsme rozjeli prezenční výuku. Školení probíhá za dodržování všech hygienických opatření. I když jsme museli omezit kapacitu, množství znalostí, které si z kurzu odnesete, zůstává stejné.
I nadále se do našich kurzů můžete připojit online a absolvovat je vzdáleně z pohodlí svého domova.

Těšíme se na vás.
Tým NICOM

Zásady fotografování portrétu v přirozeném prostředí - 1. díl

Tématikou portrétní fotografie se zabývá řada knih, pouček a odkazů na internetu. Samotná nauka všech možností, které se dají využít při zhotovení portrétu by zabrala řadu hodin.  V pár článcích se pokusím alespoň v jednoduchosti popsat pár základních rad, na co si dát při fotografování portrétních fotografií pozor a jak je fotím já.

Portrétní fotografie v přirozeném prostředí

Zásada č. 1

Před samotným focením se ujistěte, zda je vhodné světlo. Vyhněte se slunečnému počasí v době od 11-16h, kdy je sluníčko vysoko na obloze a na obličeji portrétované osoby tak slunce vytváří ostré stíny pod očním obloukem a v oblasti nosu, (dá se použít difuzní rám bílé odrazné desky pro změkčení stínů). Nedoporučuji spoléhat se v době slunečného počasí pouze na vestavný blesk fotoaparátu k projasnění stínů. Pro začátečníka je správné ovládání kompenzace zábleskové expozice těžké a špatně odhadnutelné (hrozí buď přeexpozice pleti, nebo velmi malý efekt doblesku). Ideální je kombinace obojího, tedy polopropustné bílé desky a dodání jiskry do očí doblesknutím.

Zásada č. 2

Pokud máte dobré světlo (obloha je nejlepší softbox), najděte si napřed vhodné pozadí, které nerozptyluje a klidně si vyzkoušejte nanečisto pár expozic s různou clonou tak, abyste byli spokojeni s jeho rozostřením. Pozor, musíte mít "předostřeno" do místa, kde bude stát portrétovaná osoba. Toto je dobrý návod při hledání míst, během vašeho "fotocourání" kam se v případě pěkných záběrů budete rádi vracet v různých ročních obdobích. 

Zásada č. 3

Mějte na paměti, že fotografie jako celek má působit přirozeně a nebudete mít vždy možnost ji okomentovat. Samotný portrét by měl mít tedy vypovídající hodnotu jak o portrétované osobě, tak o prostředí, ve kterém se nachází. Jinými slovy portrét není jen to, kam máte zaostřeno. Fotografii předkládáte jako celek i s tím, co se nachází "ZA" portrétovanou osobou, či zvířetem a v lepším případě i něčím "PŘED" portrétovanou osobou, čili v popředí. Je jen na vás samotných, jak si pohrajete s clonou a umělecky ztvárníte ("rozmazáním" popředí a pozadí) vaši vlastní myšlenku. Jinak ostříme při street fotografii (přiznáváme pozadí) a jinak u klasického portrétu.

Zásada č. 4

Používejte objektivy s delším ohniskem. Pomohou vám lépe docílit kvalitně rozmazané pozadí. U APSC velikosti snímací jednotky doporučuji alespoň 50mm objektivy. U fullframe 70 mm a víc... Pokud je to možné vyhněte se při focení portrétů objektivům s velkým rozsahem zoomu. Je to především z toho důvodu, že tyto objektivy až na výjimky v naprosté většině případů neumožňují použít nižší clonové číslo než 5,6 a u tohoto clonového čísla teprve začíná portrétní foto. Dalším důvodem je, že se při ztížených světelných podmínkách dostanete lehce do problému s rychlostí závěrky (na úkor vyšší clony vám budou vycházet delší časy)

 

A co až přijde na samotné focení portrétu? I zde zaručí úspěch následování několika pravidel fotografování portrétní fotografie v přirozeném prostředí. Jejich nedodržování bývá často důvodem, proč je fotograf ze svého výsledku zklamaný, i když se tolik nadřel s přípravnou fází.

A o jaká pravidla se jedná? To se dovíte v dalším díle :)  Tak nás rozhodně sledujte na webu nebo Facebooku, kde se další díl brzy objeví.

 

Autor článku:

Jakub Sotolář

Lektor fotografických kurzů

 

Navštivte náš kurz Portrétní fotografie v přirozeném prostředí a vše vás naučíme!

 

Profil společnosti

NICOM byl založen již v roce 1992. Díky více než 140 000 odškolených klientů patří k největším poskytovatelům počítačových i fotografických kurzů pro jednotlivce a firmy v celé ČR.

Chtějte o nás vědět více ...

zobrazit více informací

Základní organizační informace

Máte nejasnosti ohledně objednávky nebo realizace školení? Chcete znát odpovědi na nejčastěji kladené dotazy klientů školicího střediska NICOM? 

Přečtěte si základní informace ...

zobrazit více informací

Možnosti financování kurzů

Hledáte akreditované kurzy DVPP pro pedagogické pracovníky?  Jak mít hrazeno školení pro firmy až z 85 % díky výzvě POVEZ II? Víte, že vám rekvalifikaci  nebo kterýkoliv jiný kurz může hradit úřad práce? 

Podívejte se na možnosti platby za školení ...

zobrazit více informací

Kontaktujte nás

Fakturační adresa:
Smetanova 3
602 00 Brno
IČ: 26226375
DIČ: CZ26226375
Adresa pobočky:
Zenklova 32/28
180 00 Praha 8
Tel: +420 222 231 100
 
Získávejte novinky a akční nabídky Zásady zpracování osobních údajů