DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

Vážení návštěvníci,

opět jsme rozjeli prezenční výuku. Školení probíhá za dodržování všech hygienických opatření. I když jsme museli omezit kapacitu, množství znalostí, které si z kurzu odnesete, zůstává stejné.
I nadále se do našich kurzů můžete připojit online a absolvovat je vzdáleně z pohodlí svého domova.

Těšíme se na vás.
Tým NICOM

Práce s bloky v AutoCADu 2020

Aplikace AutoCAD ve verzi 2020 přinesla pár zajímavých novinek. Jedním z cílů vývojářů bylo zpříjemnit a zpřehlednit uživateli práci s bloky. Podívejme se tedy trochu blíž, jak se jim to povedlo 😊.

Paleta bloků

V současné době je k dispozici několik způsobů vkládání bloků: příkaz Vlož, Palety nástrojů a DesignCenter. Díky těmto různým dostupným možnostem je patrné, že lidé v odlišných oborech mají různé požadavky a preference.

Hlavním důvodem pro přepracování dialogu pro vkládání bloků bylo poskytnout lepší vizuální náhledy bloků v pracovním postupu při jejich samotném vkládání. Paleta zvyšuje efektivitu hledání a vkládání více bloků – včetně nové možnosti opakovaného umístění, která vám v některých případech ušetří kroky navíc.

 

Klíčové funkce v paletě nových bloků usnadňují efektivní zadávání a vkládání bloků z naposledy použitého seznamu nebo z uživatelem specifikovaných výkresů.

K dispozici jsou tři karty:

  • Karta Aktuální výkres zobrazuje všechny definice bloku v aktuálním výkresu buď jako ikony, nebo jako seznam.
  • Karta Historie zobrazuje všechny naposledy vložené bloky buď jako ikony nebo seznam bez ohledu na aktuální výkres. Tyto přetrvávají mezi výkresy a jejich relacemi. Blok z této karty můžete odebrat kliknutím pravým tlačítkem myši a výběrem možnosti Odebrat ze seznamu historie.
  • Karta Jiný výkres umožňuje procházení složek, ze kterých si můžete vybrat výkresy pro vložení jako bloky nebo pro výběr z bloků definovaných v těchto výkresech. Tyto výkresy a bloky také přetrvávají mezi výkresy a jejich relacemi.

Horní část palety obsahuje několik ovládacích prvků, včetně pole pro použití zástupných filtrů na názvy bloků a několik možností pro různé velikosti miniatur a styly seznamu.

Spodní část palety nabízí standardní ovládací prvky při vložení bloku jako je bod vložení, změna měřítka a úhlu otočení, případné rozložení bloku. Zcela novým prvkem je možnost Opakovat umístění referencí bloku.

Přístup z pásu karet

Karta Domů -> panel Blok -> Vložit nebo Karta Vložit -> panel Blok -> Vložit.

Přístup z pásu karet poskytuje galerii bloků dostupných v aktuálním výkresu spolu se dvěma novými možnostmi, Poslední bloky a Bloky z jiných výkresů.

 

Tyto dvě možnosti otevřou paletu Bloky buď na kartě Historie nebo na kartě Jiný výkres. Galerie zobrazuje stejný obsah jako karta Aktuální výkres. Umístění bloků z palety lze provést přetažením nebo kliknutím a umístěním.

Nové příkazy

PALETABLOKY (BLOCKSPALETTE) - Otevře paletu Bloky.

ZAVŘIPALETABLOKY (BLOCKSPALETTECLOSE) - Zavře paletu bloků.

KLASICKÝVLOŽ (CLASSICINSERT) - Otevře klasický dialog Vložit.

VLOŽ (INSERT) - Nyní spustí příkaz PALETABLOKY (BLOCKSPALETTE) s výjimkou skriptů, které spouštějí starší příkaz VLOŽ (INSERT) pro kompatibilitu skriptů.

-VLOŽ (-INSERT) - Nadále spouští verzi příkazového řádku klasického příkazu VLOŽ (INSERT).

Nové systémové proměnné

BLOCKMRULIST – Řídí počet bloků zobrazených na kartě Historie v paletě Bloky.

BLOCKNAVIGATE – Řídí soubory a bloky, které jsou zobrazeny na kartě Jiný výkres v paletě Bloky. Platná hodnota zahrnuje: Cesta / název souboru a příponu k existujícímu souboru a "." (znak tečka = Žádný) Pokud použijete tečku, pak bude zapamatován poslední použitý soubor při příštím otevření palety a bude udržovaný přes ostatní relace.

BLOCKREDEFINEMODE – Řídí, zda se při vkládání bloku z palety Bloky, který má stejný název jako blok uvnitř aktuálního výkresu, zobrazí dialog Blok-předefinování bloku.

  • 0 = Neprovede se předefinování – vždy použije definici lokálního bloku.
  • 1 = V případě potřeby zobrazí dialog "Blok - předefinování bloku" (Výchozí hodnota).

BLOCKSTATE (pouze pro čtení) – Oznamuje stav palety Bloky: otevřená nebo zavřená.

Závěrem

Pokud chcete zefektivnit svoji práci, získat další tipy nebo se přiučit něco nového, neváhejte si vybrat z kurzů v AutoCAD autorizovaném školicím středisku NICOM, a.s.

Autorizované školicí středisko NICOM provádí školení na pevných učebnách v Brně, Ostravě a Praze, nebo na mobilních učebnách po celé republice.

Těším se na Vás na některém z vybraných 3D či CAD kurzů.

Michal Spielmann
Autodesk Certified Instructor
Autodesk AutoCAD Professional
Autodesk Inventor Professional

 

Pomůžeme vám porozumět aplikaci AutoCAD do hloubky


Profil společnosti

NICOM byl založen již v roce 1992. Díky více než 140 000 odškolených klientů patří k největším poskytovatelům počítačových i fotografických kurzů pro jednotlivce a firmy v celé ČR.

Chtějte o nás vědět více ...

zobrazit více informací

Základní organizační informace

Máte nejasnosti ohledně objednávky nebo realizace školení? Chcete znát odpovědi na nejčastěji kladené dotazy klientů školicího střediska NICOM? 

Přečtěte si základní informace ...

zobrazit více informací

Možnosti financování kurzů

Hledáte akreditované kurzy DVPP pro pedagogické pracovníky?  Jak mít hrazeno školení pro firmy až z 85 % díky výzvě POVEZ II? Víte, že vám rekvalifikaci  nebo kterýkoliv jiný kurz může hradit úřad práce? 

Podívejte se na možnosti platby za školení ...

zobrazit více informací

Kontaktujte nás

Fakturační adresa:
Smetanova 3
602 00 Brno
IČ: 26226375
DIČ: CZ26226375
Adresa pobočky:
Zenklova 32/28
180 00 Praha 8
Tel: +420 222 231 100
 
Získávejte novinky a akční nabídky Zásady zpracování osobních údajů